Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης “Ελένη” από το θέατρο ”Θυμέλη-Έλλης Βοζικιάδου”

Οι μαθητές της Γ’ τάξης του Γυμνασίου Πολυκαρπίου, την Πέμπτη 3 Απριλίου 2014, παρακολούθησαν την τραγωδία του Ευριπίδη ”Ελένη” από το θέατρο ”Θυμέλη-Έλλης Βοζικιάδου”, στο Ξενιτίδειο Πνευματικό Κέντρο της Αριδαίας.

Η παρακολούθηση της συγκεκριμένης θεατρικής παράστασης θεωρήθηκε απαραίτητη, καθώς οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου στα πλαίσια του μαθήματος Αρχαία Ελληνική Γραμματεία από μετάφραση διδάσκονται την Ελένη του Ευριπίδη. Σημειωτέον στο βιβλίο της Γ’ Γυμνασίου, όπου δίνονται στοιχεία για την παραστασιολογία της Ελένης, αναφέρονται και οι παραγωγές της Ελένης από το θέατρο ”Θυμέλη”.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παράσταση και την προσπάθεια που κατέβαλαν οι ηθοποιοί,για να τους εξοικειώσουν με την ποιητική τέχνη του Ευριπίδη και για να αποδώσουν το έντονο αντιπολεμικό πνεύμα που αποπνέει το έργο.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι φιλόλογοι, κ.Γερανού

Μαρίνα και κ. Χατζηλιάδου Κωνσταντίνα.

pol-eleni4

Κατηγορίες: 2013-2014, Δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.