Ενημέρωση των μαθητών για τα τηγανέλαια

Τη Δευτέρα 7 Απριλίου πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών /τριών και των εκπαιδευτικών του Γυμνασίου Πολυκαρπίου για την ανακύκλωση των τηγανέλαιων. Συγκεκριμένα ο Διευθύνων Σύμβουλος της IonianRecycleHellas κος Κορσιάνος Διονύσης παρουσίασε το εγκεκριμένο από τη Δ/νση ΣΕΠΕΔ του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων πρόγραμμα Αρχιμήδης.

Ο σκοπός του προγράμματος είναι η συγκέντρωση των χρησιμοποιημένων τηγανέλαιων με διπλό στόχο: εφ? ενός την προστασία του περιβάλλοντος από τον περιορισμό της ρύπανσης του υδροφόρου ορίζοντα όπου καταλήγουν αυτά και αφ? ετέρου τη μετατροπή του σε βιοκαύσιμο. Το πρόγραμμα είναι ανταποδοτικό και στα σχολεία που συμμετέχουν μετά τη συγκέντρωση ικανοποιητικής ποσότητας τηγανέλαιων προσφέρεται ανταποδοτικά ποσότητα πετρελαίου θέρμανσης. Το πρόγραμμα που στηρίζεται από τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Πέλλας, τη Μητρόπολη, το Κ.Π.Ε. Έδεσσας ? Γιαννιτσών παρουσιάστηκε στα πλαίσια υλοποίησης του Περιβαλλοντικού προγράμματος κατά τη φετινή σχολική χρονιά στο σχολείο με υπεύθυνη καθηγήτρια τη Βυρώζη Βασιλική. Μέχρι τώρα το πρόγραμμα Αρχιμήδης έχει εφαρμοστεί σε σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού και το Γυμνάσιο Πολυκαρπίου είναι το πρώτο από τα σχολεία της Δευτεροβάθμιας που υλοποιεί τη συγκεκριμένη δράση.

Κατηγορίες: 2013-2014, Δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.