Συλλογή και διανομή τροφίμων ενόψει των Χριστουγέννων

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά οι μαθητές, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου Πολυκαρπίου ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα αγάπης. Συγκεκριμένα από τις 6-12-2013 και για δεκαπέντε μέρες έγινε συλλογή τροφίμων στο χώρο του Γυμνασίου. Η δράση αυτή οργανώθηκε από το σύλλογο διδασκόντων του Γυμνασίου και στη συνέχεια σε συνεργασία με τον ιερέα της Πολυκάρπης πατέρα Κωνσταντίνο Χοροζάνη και τον πρόεδρο της τοπικής κοινότητας κο Σοφιανό Κωνσταντίνο έγινε η διανομή τροφίμων. Η πράξη αυτή σκόρπισε το μήνυμα της ανθρωπιάς, της αλληλεγγύης και συμπόνιας για τις άγιες ημέρες των Χριστουγέννων.

Παράλληλα οι μαθητές μετείχαν στη γιορτή ανταλλαγής δώρων στέλνοντας το μήνυμα ότι τα μικρά πράγματα μπορούν να δώσουν μεγάλη χαρά αρκεί να υπάρχει διάθεση ,το μεράκι και η δημιουργική φαντασία.

Κατηγορίες: 2013-2014, Δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.